Kiedy jestem pytana, dlaczego tak bardzo interesują mnie relacje międzyludzkie, bardzo często odpowiadam, że „to właśnie od relacji (szczególnie tych pierwszych), wiele w naszym życiu się zaczyna.” Każdy człowiek jest inny i różnimy się między sobą pod wieloma względami. To, czego doświadczamy w życiu, wpływa na nas i bardzo często konsekwencje tych doświadczeń możemy odnaleźć w relacjach z innymi ludźmi. „Emocjonalne pułapki w związkach” pomogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób te doświadczenia na nas wpłynęły i co możemy zrobić, żeby relacje z innymi były satysfakcjonujące.
Schematy w relacjach
Każdy z nas na początku kształtowany jest przez rodziców/opiekunów. Jak wiemy, nie ma ludzi idealnych. Podejmowane przez rodziców działania wpływają na dziecko. W zależności od tego, w jaki sposób jest traktowane, mogą pojawić się u niego adekwatne schematy postępowania w relacjach z innymi ludźmi.
W książce dosyć prostym językiem wytłumaczono na czym polega terapia schematów. Wyróżniono 18 podstawowych schematów. Wszystkie schematy zostały dokładnie i przejrzyście opisane, dzięki czemu można rozpoznać swój. Kiedy działamy we własnym schemacie, zaczynamy postrzegać świat przez pryzmat okresu dzieciństwa. Dzięki książce możemy dostrzec, że schematy oddziałują na siebie nawzajem i że w jakiś sposób tworzą pary – jeden schemat uzupełnia drugi. Może jednak jest trochę prawdy w tym magicznym przyciąganiu? Często mówi się o tym, że niektórzy pomimo tego, że chcą wieść zupełnie inne życie od tego, jakiego doświadczyli w dzieciństwie, wpadają w pułapkę przeszłości i powielają stary schemat. W tej książce można znaleźć odpowiedzi, w jaki sposób wyjść poza swój schemat. Pojawiają się również ćwiczenia, które pomagają nam zrozumieć przedstawiany materiał i dzięki którym możemy wprowadzić zmiany w swoje życie.
A Ty w jakim trybie działasz?
Schemat można zaliczyć do stałej strategii działania, natomiast tryb jest stanem, który ma miejsce tu i teraz. W książce zostały wyróżnione 4 główne rodzaje trybów – dziecięce, rodzicielskie, radzenia sobie i Zdrowego Dorosłego. Mogą przybierać różną formę, a dzięki książce możemy nie tylko nauczyć się je rozpoznawać, ale i jak sobie z nimi poradzić.
Kiedy szef zarzuci Ci niesłusznie niekompetencję, możesz czuć dziecięcą złość. Możesz usłyszeć też głos rodzica, który mówi, że znowu Ci nie wyszło i szef ma rację, że do niczego się nie nadajesz. Kiedy znowu Twój dobry kumpel nie zrobił tego co powiedział, że zrobi, możesz mieć trudność z powiedzeniem co myślisz o tej sytuacji i rozwiązujesz sprawę milczeniem. Może być też tak, że pomimo tego, że przez większą część życia funkcjonowałeś w konkretnych trybach i schematach, jesteś w stanie w odpowiedni sposób przekazać koledze, w jaki sposób odbierasz jego zachowanie i jak na Ciebie wpływa – wychodząc w ten sposób ze swojej emocjonalnej pułapki przeszłości i przyjmując tryb Zdrowego Dorosłego.
Wszystkie rodzaje trybów są świetnie i jasno opisane. Również pojawiają się przykłady, jak i ćwiczenia. Można znaleźć ćwiczenia indywidualne oraz dla pary, także jak najbardziej jest możliwość poćwiczenia nad zmianami razem ze swoją drugą połówką.
Konflikt w relacjach – a co to takiego, na co to komu?
Wielu z nas postrzega kłótnię jako coś złego, coś co nie powinno mieć miejsca w szczęśliwym związku. Tak naprawdę, nie zdajemy sobie sprawy, że konflikty mogą być bardzo rozwojowe. Jako ludzie różnimy się między sobą, więc prędzej czy później, dojdzie do momentu, kiedy coś może nam przeszkadzać w drugim człowieku. Konflikt jest bardzo dobrą okazją do zmiany i ustanowienia Waszych wspólnych zasad. Warto pamiętać, że bardzo często w czasie kłótni włączają się nasze tryby postępowania i zazwyczaj bardzo daleko nam do trybu Zdrowego Dorosłego. W rozdziale o konfliktach w związku, możemy dowiedzieć się, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Zawsze mówię, że warto do drugiego człowieka podchodzić jak do osoby, która wywodzi się z innej kultury. Staramy się wtedy poznać taką osobę, akceptujemy, że ma inne zwyczaje czy podejście do życia. Tak samo jest z człowiekiem, z którym tworzymy związek. Może został wychowany w tym samym kraju, ale innym modelu rodziny, podejściu do życia, w innych wartościach i środowisku. Pomimo tego, że jesteśmy podobni, jesteśmy różni, dlatego warto w konflikcie wyjść sobie naprzeciw i stworzyć wspólnie coś pięknego.
Bliskość w związku i zdrada
Ważnym elementem każdego związku jest również życie seksualne, które może wyglądać różnie, w zależności od relacji. Często zdarza się, że kiedy staż związku jest długi, życie seksualne nie wygląda tak jak kiedyś. W tym obszarze również znajdziemy wiele cennych wskazówek i informacji, w jaki sposób poradzić sobie z rozpaleniem ognia na nowo. Dowiemy się również z jakich powodów druga połówka może interesować się romansem, jak romansu uniknąć, ale też jak sobie z nim poradzić, kiedy się wydarzy. Nie zawsze jest on równoznaczny z końcem związku. Bardzo często wiele par potrafi wyciągnąć z niego wnioski, ustalić nowe zasady i dać sobie jeszcze jedną szansę. Kiedy warto? O tym również można przeczytać w książce.
„Emocjonalne pułapki w związkach” i przykładowe ćwiczenia
1. „W ramach ćwiczenia czułych zachowań oboje partnerzy sporządzają listę pięciu drobnych rzeczy, które druga strona kiedyś zrobiła, a dzięki którym dana osoba czuła się kochana. To niełatwe zadanie, jeśli macie za sobą długą historię trudności w związku. Spróbujcie jednak nawiązać pozytywne interakcje, nawet jeśli oznacza to po prostu wspominanie waszej pierwszej randki.”
2. „Przynajmniej raz powiedz coś pozytywnego na temat partnera. Na przykład: „Do twarzy ci w tej koszuli”, „Dziękuję za kolację”, „Dobrze dziś wyglądasz”, „Miło było zjeść z tobą obiad”, „Lubię wracać do ciebie po pracy”. To niewiele kosztuje, ale z biegiem czasu wywiera ogromny wpływ na atmosferę związku.”
Nie jest to książka, którą przeczytamy w chwilę, ponieważ wymaga od nas pracy nad sobą i sporo refleksji. Jest w niej wiele ćwiczeń, które opierają się na pojawiających się w książce schematach oraz trybach. Polecam wypisanie sobie wszystkich na kartce – jest wtedy łatwiej zrozumieć ćwiczenia oraz przykłady i wynieść z tej książki jak najwięcej. Myślę, że jest to pozycja książkowa, która może pomóc wielu osobom. Dzięki niej można poznać i zrozumieć lepiej samego siebie. Bardziej świadomie podejść do swoich myśli, emocji oraz działań i spróbować podjąć walkę złamania swoich schematów oraz trybów, żeby z czasem wieść życie Zdrowego Dorosłego. Uważam, że każdy, kto rzetelnie popracuje z tą książką, ma szanse realnie zmienić swoje relacje na lepsze. Jeśli nie uda się to samodzielnie i trzeba będzie zwrócić się po pomoc do specjalisty, to na pewno większa świadomość siebie oraz nabyta wiedza z książki, może wspomóc proces terapeutyczny. Cieszy mnie to, że na rynku jest dostępnych coraz więcej książek nie tylko specjalistycznych, ale i takich, dzięki którym mamy możliwość spróbować samodzielnie przepracować pewne życiowe trudności. „Emocjonalne pułapki w związkach” jest właśnie jedną z takich książek.
Książkę obecnie można zakupić w promocji w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym.
3 komentarze
%%
%%
%%