Wielu z nas chciałoby, żeby dziecko chętniej sięgało po książki niż po tablet, ale jak to zrobić, żeby faktycznie tak się stało? Poniżej kilka wskazówek, w jaki sposób zachęcić dziecko do czytania.
Od kiedy sięgam pamięcią książki były mi zawsze bliskie, a przygoda z nimi zaczęła się już za dzieciaka, kiedy czytali mi je rodzice. Sami czytali i czytają bardzo dużo, zaczynając od gazety, książek najróżniejszego rodzaju, kończąc na bardziej „naukowych”, czy tych związanych z wykonywanym zawodem pozycjach.
Ponad 40% Polaków czyta w ciągu roku jedną książkę, co niestety nie jest powalającym wynikiem. Większość z nas ma świadomość, że plusów wynikających z czytania jest wiele, dlatego naprawdę dobrze było by zaszczepić również w dzieciach miłość do czytania – w końcu to one są przyszłością społeczeństwa.
Jak zachęcić dziecko do czytania?
1. Czytaj dziecku już od małego ?? Wiem, że zazwyczaj czyta się do spania i często taki rodzaj narracji się przyjmuje, ale warto to zmienić – także rodzicu znajdź w sobie ukryty talent aktorski, a szansa na to, że pobudzisz ciekawość dziecka znacznie wzrośnie.
2. Nie narzucaj dziecku tego co ma czytać. Tak jak ty, dziecko też ma swoje preferencje czytelnicze . Chce czytać komiks, chociaż ty jawnie gardzisz taką formą? Trudno, pogódź się z tym. Ważne, żeby był dostosowany do jego wieku. W końcu jedni lubią czytać Coelho do poduszki, a inni Batmana i nie ma nic w tym złego. Jest też spora szansa, że z czasem sięgnie po inne pozycje, dlatego nie dramatyzuj 😉
3. Możesz zaplanować z dzieckiem wyzwanie czytelnicze – oczywiście dobrane do jego jak i twoich możliwości. Sam się bardziej zmobilizujesz do regularnego sięgania po książkę, a i trochę zdrowej rywalizacji nikomu nie zaszkodziło ?
4. Warto pokazywać, że poprzez czytanie może rozwijać swoje hobby, poszerzać słownictwo czy rozwijać wyobraźnię (i wiele innych umiejętności), co może bardzo przydać mu się w życiu. Ważne jest, żeby pokazać dziecku te plusy, które dla niego w danej chwili mają znaczenie.
5. Sam dawaj przykład. Dziecko nie słucha twoich dobrych rad, tylko cię naśladuje. Skoro ty nie czytasz, a podobno czytanie jest takie wspaniałe, to dlaczego dziecko ma to robić? ?
6. Wyznacz sobie jakiś dzień na wspólne czytanie. Jest to też forma spędzania czasu z dzieckiem, a przy okazji wzmacniasz dobre nawyki.
7. Wymyśl grę, czy nową zabawę na podstawie przeczytanej książki. Pobudzasz tym wyobraźnię dziecka i nawet sam sobie przypomnisz, że ją jeszcze masz ??♂️W ten sposób pokażesz, że nie tylko zabawy na podstawie bajek czy gier są fajne i ciekawe.
8. Możesz wybrać z dzieckiem książki, które przeczytacie, a później opowiecie sobie nawzajem o czym były. Jeśli możemy sobie opowiedzieć o fajnym filmie czy bajce, to dlaczego nie o książce? Wbrew pozorom, niektóre książki dla dzieci potrafią dać do myślenia, czy sprawiać przyjemność tak samo jak te przeznaczone dla dorosłych.
Czytanie i tobie i dziecku daje znacznie więcej niż myślisz. Poza oczywistymi rozwojowymi kwestiami, wzmacniasz z nim więź, bo lepiej się poznajecie i spędzacie ze sobą więcej czasu, a przy okazji możesz sam odnaleźć w sobie dziecko i odkrywać książki w inny, niż tylko ten „dorosły” sposób.