Często mówi się, że pomiędzy miłością, a nienawiścią jest cienka linia. Coś w tym jest, ponieważ kiedy żywimy do kogoś nienawiść, nie ma miejsce na wybaczenie. Zdarza się też tak, że nie potrafimy wybaczyć sobie. Jak wybaczyć sobie i innym, żeby uwolnić się od ciężaru nienawiści? Jakie strategie radzenia sobie możemy podjąć?
Czym jest wybaczenie?
Wybaczenie to proces. Nie dzieje się w jedną noc. Przebaczenie ma miejsce wtedy, kiedy nie chowamy urazy i potrafimy zrezygnować z podtrzymywania wszystkich pretensji w stosunku do drugiego człowieka. Wybaczenie jest bardzo istotnym procesem. Głównie z tego względu, że pojawia się przestrzeń na to, żeby wyjść z roli ofiary i wziąć pełną odpowiedzialność za siebie oraz za to, jak wygląda Twoje życie. A życie z przebaczeniem daje poczucie lekkości, wolności i wdzięczności.
Wybaczenie to twój wybór.
Wybaczenie to proces. Nie dzieje się w jedną noc. Przebaczenie ma miejsce wtedy, kiedy nie chowamy urazy i potrafimy zrezygnować z podtrzymywania wszystkich pretensji w stosunku do drugiego człowieka. Wybaczenie jest bardzo istotnym procesem. Głównie z tego względu, że pojawia się przestrzeń na to, żeby wyjść z roli ofiary i wziąć pełną odpowiedzialność za siebie oraz za to, jak wygląda Twoje życie.
Pytania kontrolne 🙂
- Czy czerpię z tego przyjemność?
- Co mi daje pielęgnowanie urazy w stosunku do siebie/innych?
- Czy jestem gotowy/a na wybaczenie sobie/innym?
Wybaczanie jest dla ciebie.
Odczuwanie nienawiści i innych trudnych emocji, zabiera wiele energii i niesie za sobą różne konsekwencje. To ty każdego dnia niesiesz ze sobą ten ciężar na plecach. Możesz dalej go dźwigać, albo spróbować czegoś innego – wybaczenia. Przebaczenie jest formą zadbania o siebie. Możliwe, że osoba, którą darzysz nienawiścią wcale o tym nie wie, ma to gdzieś, nie żyje. Kiedy nie wybaczasz sobie i innym, karzesz sam siebie.
Wybaczyć to pozwolić, żeby przeszłość odeszła.
Pogodzenie się z przeszłością to kwestia trudna nie tylko w obszarze wybaczania. Jak sama nazwa wskazuje – przeszłość to przeszłość. Nie masz już na nią wpływu, machiny czasu nie ma, nic już nie zmienisz. To od ciebie zależy, jakie kroki podejmiesz w teraźniejszości i jak będzie wyglądać twoja przyszłość. Często unikamy przebaczania, bo krąży przekonanie, że wybaczenie = zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Pamiętać warto, ponieważ każde doświadczenie, nawet to nieprzyjemne wiele nas uczy i dzięki temu jesteśmy w stanie zadbać o siebie lepiej w przyszłości.
Daj sobie czas, żeby wybaczyć.
Przebaczanie nie pojawia się wtedy, kiedy tak zadecydujesz. Potrzeba na to czasu, więc dobrze jest odnaleźć w sobie pokłady cierpliwości i wyrozumiałości. Pierwszym ważnym krokiem jest już podjęcie decyzji, że chcesz sobie/innym wybaczyć. Tak trzymaj!
Jeśli chcesz wybaczyć, zacznij od siebie.
Tak samo jak z kochaniem, tak samo z przebaczeniem – jeśli nie kochasz prawdziwie siebie, utrudnione jest prawdziwe kochanie drugiego człowieka. Jeśli nie nauczysz się wybaczyć sobie, jest duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz w stanie wybaczyć innym.
Co potęguje uczucie urazy i utrudnia Ci wybaczyć?
Bardzo często poczucie skrzywdzenia doprowadza do rozwoju nienawiści. Zazwyczaj nie dzieje się to od razu. Jest kilka czynników, które mają na to wpływ.
Nie potrafisz odpuścić.
Masz poczucie, że nienawiść i inne trudne emocje przykleiły się do ciebie, a ty nie masz możliwości ich odkleić. Jest to dodatkowo frustrujące, kiedy zdajesz sobie z tego sprawę, ale nie masz odpowiednich umiejętności, żeby się uwolnić.
Potrzebujesz zemsty.
Żądza zemsty często pojawia się, kiedy ludzie czują się skrzywdzeni. Mają poczucie, że tylko wtedy, kiedy oddadzą, poczują się lepiej. Skoro ja zostałem/am zraniona, to ta druga osoba też będzie cierpieć.
Czujesz się zagrożony/a.
Kiedy postrzegasz osobę, do której żywisz urazę jako zagrożenie, w twojej głowie jest wcieleniem zła całego świata. Może zagraża twoim wartościom/rodzinie/innym dobrom?
Czas.
Tutaj czas nie leczy ran. Jeśli mamy tendencję do pielęgnowania nienawiści w sobie, to czas będzie sprawiał, że będzie ona tylko narastać.
Potencjalne straty, kiedy nie potrafisz wybaczyć
Pielęgnowanie urazy i nierozwijanie umiejętności przebaczania, jak wszystko w życiu ma swoje konsekwencje. Kiedy inwestujesz tak dużo energii w rozwój roślinki nienawiści możesz:
- mieć trudności z wglądem w samą/ego siebie, ponieważ twoja uwaga skierowana jest na obiekt urazy
- im więcej czasu poświęcasz na rozmyślanie, tym więcej przyjemności z życia cię omija
- dźwiganie ciężaru urazy sprawia, że pojawia się w tobie jeszcze więcej trudnych emocji np.rozczarowanie, irytacja, frustracja
- kiedy pielęgnujesz w sobie nienawiść do innych, będąc kłębkiem frustracji, zgorzkniałości, przygnębienia i cierpienia objawiającego się złością – odbija się to na twoich relacjach.
Jak pracować nad rozwijaniem umiejętności wybaczania? Różne strategie radzenia sobie.
Jeśli chcesz popracować nad rozwijaniem u siebie umiejętności wybaczania, to nie jest to proces łatwy, ale na pewno warty wprowadzenia do swojego życia. Poniżej kilka strategii, w jaki sposób możesz się za to zabrać samodzielnie.
Rozmowa
Przede wszystkim naucz się rozmawiać z drugim człowiekiem, konfrontować z nim i wyrażać swoje uczucia oraz potrzeby. Bez tego nie ma przestrzeni na próbę porozumienia. Nawet jeśli nie dojdzie do porozumienia, to jest szansa na przedstawienie swojej perspektywy. Są sytuacje, kiedy nie ma możliwości na komunikację z osobą, do której żywimy urazę czy inne uczucia. Natomiast warto porozmawiać, jeśli jest to szansa.
Zastanów się
Wiesz komu chcesz wybaczyć? Czy siebie też wpisałeś/aś na tę listę, czy tylko inne osoby?
Jakie powody możesz wypisać, dla których chcesz przebaczyć sobie/innym?
Jak wybaczanie pomoże Ci w życiu? Czy coś się zmieni? Jak się będziesz czuć? Jak będzie wyglądać twoje życie?
Zrób listę
Jakie negatywne myśli pojawiają ci się w głowie, kiedy myślisz o sobie/innych, którym chcesz wybaczyć?
Do każdej osoby ze swojej listy, wypisz pozytywne cechy/umiejętności.
Jakie działania podejmowałeś/łaś lub nadal podejmujesz, żeby utrudnić sobie proces wybaczenia? np. plotkowanie, oczernianie, unikanie, prowokowanie.
Wsparcie
Postaraj się być przyjacielem dla samego siebie. Jeśli pojawia się trudność, żeby sobie/innym wybaczyć, możesz skorzystać z pomocy innych osób, które mogą wesprzeć Cię w tym procesie.
Obiecaj sam sobie, że na początek podejmiesz próbę skończyć z negatywnymi myślami i działaniami. Otaczaj się wspierającymi myślami np. Będę cierpliwy/cierpliwa w stosunku do siebie”, “Będę się wspierać”, “Jestem gotowy/a żeby przebaczyć”. Zrób tyle, ile jesteś w stanie zrobić. Im więcej będziesz praktykować działania rozwijające umiejętność przebaczania, tym lepiej będzie ci szło 🙂